Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Густав Клімт поза золотом

“Все мистецтво еротичне” – каже Густав Клімт, провідний художник сецесії (в Австрії таку назву мав модерн). Тому він його сакралізує та позолочує: про православно-мікенський період (простішими словами – золотий), вплив батька-ювеліра та найвідоміші полотна художника (“Поцілунок”, “Портрет Адель Блок-Бауер”, “Дерево життя”) ми розповідали в попередньому матеріалі Золотий Густав Клімт, православ’я і еротика, але річ не тільки в дорогоцінному металі.

Хлопчик чекає
Хлопчик чекає
Портрет відвернутого оголеного чоловіка
Портрет відвернутого оголеного чоловіка

Хто написав ці картини? Майбутній модерний да Вінчі Відня! Коли Густаву було 14 і він навчався в Kunstgewerbeschule (Віденська школа мистецтв і ремесел), то обожнював традиційне мистецтво. Або, принаймні, не суперечив йому. Художник спочатку навчився класично змальовувати деталі людського тіла зі скульптур, а тоді працював із моделями. З ними проблем не було: хлопець любив деталізацію й ідеалізацію натури та використовував у своєму навчанні безліч технік. Він також досліджував академічно визнаних художників, серед яких виділяв Тиціана та Дієґо Веласкеса. Якось небагатослівний Густав (цей чоловік не залишив після себе нічого писаного, тому кожна його цитата безцінна) сказав: “У світі є лише два великі художники: Веласкес і я”. Найбільший парадокс у тому, що Дієґо, про занудність та геніальність якого ми маємо матеріал, залишив нам лише одне зображення оголеної жінки. Зі спини! Не в еротичній позі! Тому традиційні полотна Веласкеса та Тиціана вплинули на майбутній індивідуальний стиль Клімта лише грою світла та кольору, на яких базувався вклад в образотворче мистецтво обох митців.

"Венера Урбінська" Тиціана
"Венера Урбінська" Тиціана
"Даная" Тиціана
"Даная" Тиціана
"Сніданок" Веласкеса
"Сніданок" Веласкеса
"Меніни" Веласкеса
"Меніни" Веласкеса

У Відні в той час був геніальний академічно-історичний художник Ганс Макарт і Густав фанатів від нього та його робіт. Настільки, що якось заплатив прислузі митця, щоб проникнути в майстерню і переглянути полотна в розробці.

“Дама в капелюсі з пір’ям” Ганс Макарт
“Дама в капелюсі з пір’ям” Ганс Макарт
"Жертва" Ганс Маккарт
"Жертва" Ганс Маккарт

Якщо у вас виникло обурення щодо того, яке чортове значення ці картини мають до мистецтва Клімта, це добре. Значить, ви знайомі з авторським сецесійним періодом роботи майстра. Але спочатку Густав писав академічні фрески, оформлював різноманітні будівлі зсередини своїми полотнами та малював портрети інтелігенції в нудній манері. Він був улюбленцем своїх викладачів, тому йому, його братові Ернесту та другові Францу Матчу запропонували розписати сходи Бурґтеатру. Ці картини зазнали шаленого розголосу серед народу та похвали серед критиків. Особливу увагу звернули на роботу Клімта “Зал старого Бурґтеатру”: після її представлення віденський мер, прем’єр міністр Австрії, композитор Йоганес Брамс і ще 150 впливових людей столиці попрохали вписати в залу на полотні їхні обличчя. Клімт здобув визнання громадськості й отримав імператорську винагороду “Золотий хрест”. Замовлень у його майстерні побільшало, клієнтів і прихильників – теж.

Зал старого Бурґтеатру
Зал старого Бурґтеатру

До 30-ти років Густав залишився без батька та брата і мусив сам утримувати матір і сестру. Гроші у нього були, а міцна психіка – ні. Та зі схиби й твориться мистецтво. У 1897 році Віденський університет попросив Клімта розписати їхні стелі зображеннями філософії, медицини та юриспруденції. Єдина умова: “це має бути тріумф світла над пітьмою”. Густав одразу взявся до роботи. Але, мабуть, та кількість життєвих подій і відчуттів, які трапилися з художником, мали на нього кардинальний вплив. Вже ознайомившись із першом полотном митця “Філософія”, університет вирішив перервати співпрацю з Клімтом.

Філософія
Філософія

На його картині були оголені дівчата, які цього не приховували. І це в християнській країні! Полотно не могли прийняти в університет, бо професори та викладачі відчували б свою неповноцінність, а молодь тільки і дивилась б на цю “порнографію”. А ще, як сказали замовники та критики, тут взагалі не видно метафори філософії. На що Густав відповів: “Ліворуч є група фігур: початок життя, плід, розпад. Праворуч земна куля як таємниця. Знизу з'являється світло – знання”. Полотно забракували ще й через те, що воно не було тріумфом світла над пітьмою – радше ілюстрацією в’язкої порожнечі. Не зважаючи на ці відгуки та ремарки, Густав створив дві наступні картини.

Медицина