Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Інструкція від Едґара Деґа: як любляче уникати жінок?

Друга половинка каже, що ви не звертаєте на неї уваги? Що ви холодні, черстві й нелюблячі? Не хвилюйтеся, можливо, ви – Едґар Деґа. Французького художника звинувачували в тому, що він “очевидно ненавидить дівчат”. І попри те, що через його майстерню проходило безліч оголених натурниць, еротики там і на гадці не було. Розповідаємо, як обожнювати і водночас уникати жінок так, щоб вважали вас їхнім найменшим прихильником.

402497

“Ванна”, Едґар Деґа


  1. Розставте у кімнаті драбини й дзеркала. Сприймайте жінку, як полотно в галереї – насолоджуватися, але не торкатися. У майстерні Деґа було безліч люстерок і маленьких східців, щоб бачити натурницю з різних ракурсів. Припускають, що художник був вуайєристом, себто любив дивитися, а не брати участь. Тому Едґар отримував задоволення від вигляду жінок, але ніколи не чіплявся до них. Сюзанна Валадон, одна із найвідоміших натурниць імпресіоністів, казала, що ще ніхто не робив їй стільки компліментів, як Деґа. Можливо, Едґар надавав перевагу словам, а не дотикам, а, можливо, просто боявся жінок і  не дозволяв собі їх торкатися.

402292
“Невідомо, чи були у Деґа сексуальні стосунки з жінками; у будь-якому випадку, це недоведено. Його серія монотипів, які зображають сцени в борделі – яскравий приклад вуайєризму і відторгнення жіночої сексуальності” – Тобіа Беццола, критик.
  1. Змушуйте жінок робити побутові справи. Деґа не малював з натури – він запам’ятовував, як рухається їхнє тіло, а тоді писав зі спогадів. Він просив натурниць розчісувати волосся, приймати ванну, втиратися рушником, прасувати, прати одяг (часто оголеними). Едґар запам’ятовував кожен жест, відблиск шкіри, напруження м’язів, порух тканини і згодом переносив їх на полотна.

394550
  1. Порівнюйте жінок із конями. У кінці життя Деґа шкодував, що “сприймав жінок так само, як тварин”, адже, напевне, саме через це так і не закохався. Писав він і тих, і тих. Ще й сварився з Едуардом Мане через те, хто першим вирішив малювати жеребців у імпресіоністичній манері. (Справжня інноваційність!) І в жінках, і в конях Деґа цікавила грація та динаміка рухів. Більшість картин художника – це скачки та закулісся балетних постановок із тендітними танцівницями. Цих балерин художник іноді називав “маленькими мавпочками”. На жаль, чи то на щастя (для нас), Деґа зобразив їх зовсім не незграбними звірятками, а граційними й повітряними.

This slideshow requires JavaScript.

  1. Вигадайте причину, щоб уникати сексу з жінками. Приховуйте її так, щоб дослідники досі сперечалися, був він у вас, чи ні. Хтось вважає, що Деґа ніколи й не починав інтимного життя, аргументуючи це ранньою смертю матері, яка травматично вплинула на художника. Хтось каже, що замолоду він підхопив у борделі сифіліс, тому секс став для нього неприємним і гидким. Однак до публічних домів Едґар ходив часто: любив споглядати дівчат і писати їх. Під кінець життя в нього знайшли таємний блокнот із еротичними ескізами вульгарного (на думку скромних французьких критиків) характеру. Деґа був засоромлений. Ми лише скажемо, що за естетикою замальовки Едґара можуть змагатися з Клімтовими. Але, на відміну від свого австрійського колеги, коли натурниці підходили до Деґа, легко торкаючись пальцями до плеча, розхвалюючи картину, очікуючи на майбутню сексуальну пригоду, Едгар “згадував”, що забув придбати мило чи будь-що-що-спало-на-думку-в-критичній-ситуації і втікав з майстерні.

224477
  1. Заведіть собі подругу-американку. Френдзоньте її. Коли Мері Кассат, імпресіоністка, приїхала до Франції, Деґа був прихильним до неї й навіть захистив перед друзями-митцями. Тоді “зіркою” імпресіоністів була Берта Морізо і ще якусь жінку  брати в свою тусівку вони не хотіли. Дослідники й досі не можуть дійти згоди, чи були між Кассат і Деґа почуття. Він писав її портрети, показував свої роботи та допоміг вибрати “сюжет” (бо які сюжети в імпресіонізмі?!) для картини, інноваційність якої не заперечували навіть французькі митці. Це полотно “Маленька дівчинка в блакитному кріслі”, де дитину вперше було зображено не радісною та грайливою, а втомленою, справжньою, миттєвою. У Мері та Едґара все було гаразд, поки він не відмовився від демократичної позиції в антисемітській справі Дрейфуса, а справжня американка Кассат не змогла йому пробачити. Більше вони не спілкувались.

559336.jpg

Маленька дівчинка в блакитному кріслі


  1. Залишайтеся бажаним, тобто холостяком. Через вищеперелічені причини Деґа так і не одружився. У кінці життя він створив собі жінку, якої, за іронією, не міг торкатися – воскову ляльку-балерину. Художник взагалі любив обирати для своїх витворів нетривкі матеріали. Наприклад, безліч картин він написав пастеллю. Його “Маленька чотирнадцятирічна танцівниця” стала початком однієї із найприбутковіших індустрій – виробництва авторських ляльок. Хтозна, можливо, без Деґа не було б і Barbie?

content_dancer.jpg

Маленька чотирнадцятирічна танцівниця


Безумовно, ми не впевнені, що наші інструкції допоможуть вам здаватися більш люблячим до своєї половинки. Ба більше, радимо вам менше до них дослухатися. Якщо вам кортить когось вразити на День всіх закоханих, можете використати рецепти Клода Моне й приготувати вечерю, чи стати ідеальним чоловіком за версією Екзюпері. Але дивіться, як Деґа. Бо так красиво це робити вмів тільки він. Врешті-решт, кохайте, підглядайте та будьте коханими.

Кулик Тетяна

Читайте також: