Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Моне чи/та Ренуар: дружба, очі, поплавки

«У молодості Моне і Ренуар водночас писали одні й ті ж сюжети: листя, воду, качок … Сорок років потому одна з цих картин опинилася в галереї Дюран-Рюеля. З’явилося питання щодо авторства: Моне чи Ренуар? Спитали художників, але ні той, ні той так і не змогли пригадати, що писали саме цю картину».

Клод Моне починав з карикатур. Його першим заробітком і захопленням було висміювати людей на папері і виставляти свої роботи у вітрині магазину з фарбами.

Огюст Ренуар співав у церковному хорі композитора Шарля Гено, а думав про скульптури та ікони, які постійно його оточували. Тому, як тільки з’явилася можливість навчатися розпису порцеляни, Ренуар втік від свого високого оперного баритона.

У 18-річному віці у Моне з’явився “вітринний конкурент” Буден. Мариніст. Один спільний пленер і Оскар Клод Моне вже не мислить свого життя без пейзажів. Вперше приїхавши до Парижа, він знайомиться з представниками Барбізонської школи та захоплюється Коро.

“Найбільше, – пише Джон Ревалд, історик імпресіонізму, – його цікавили краєвиди мінливої природи , які його вміла рука швидко і натхненно перетворювала, ніколи не повторюючись, в нервові лінії та плями сяючого світла”.

Рибильські човни покидають гавань, Гавр. Клод Моне


Ренуар захоплено розписує порцеляну. Він вміє малювати портрет Марії-Антуанетти із заплющеними очима. Змалечку відвідує Лувр і намагається вмовити майстра копіювати картини улюблених Ватто та Буше на порцелянових глечиках. З індустріальним прогресом, ручні розписи посуду знецінюються і Ренуар вирішує шукати долі художника далі.

“Найбільше Огюст любив писати портрети, – згадує син художника. – Батьки, брати і сестри, сусіди, їхні кішки та собаки – він малював усіх і все. Ренуар вже тоді вважав світ та його мешканців джерелом “мотивів”, створених на його потребу”.

Портрет сім’ї артиста, П’єр-Огюст Ренуар


У 1862 році ці двоє художників зустрічаються у майстерні Глейра. Тут вони пишуть жінок та чоловіків з натури. А ще формують свою революційну групу: Базіль, Сіслей, Ренуар і Моне проти традиційного живопису.

Моне був революціонером. Саме він припинив дослідження художників минулого, назвавши природу єдиним вчителем. Малювати на пленері, не вкладати в картину жодної історії, – таким було гасло юних бунтівників.

Ренуар був солідарним зі своїми друзями, але не спішив до них приєднуватися. Впродовж двох років навчання у Глейра, Огюст був ще й студентом Академії мистецтв. Бездоганно складав іспити з анатомії, перспективи та рисунку. Він захоплювався традиційними портретами Фрагонара і все ще любив Ватто та Буше.

Дівчина, яка читає. Жан Оноре Фрагонар


Але культ природи переміг і затягнув Ренуара у вир повністю. У нього була своя теорія життя. Він не був революціонером. І навіть тоді, коли його друзі пропонували спалити Лувр, Огюст просив залишити музей, “щоб діти могли сховатися від дощу”. Ренуар називав себе поплавком.

“Ти прямуєш за течією … ті, хто хоче плисти їй назустріч, безумці чи хвальки, або ще гірше, руйнівники. Часом ти робиш рух кермом праворуч або ліворуч, але завжди дотримуєшся напрямку течії”. Тоді , як для самовпевненого Моне це була революція, Ренуар вважав, що вони просто бачать і розуміють більше, ніж інші. І це для нього нормально.

“Я почав писати в світлій гамі тому, що настав час так робити. Це не результат теорії, а потреби. Потреби, яка літала в повітрі, підсвідомо відчувалася всіма, а не тільки мною. Зі своїми світлими фарбами я не був революціонером, а знову-таки поплавком, тоді як офіційні живописці зі своїм асфальтом були божевільними. Бо треба бути божевільним, щоб намагатися зупинити плин часу. Втім, руйнують традиції якраз ті, хто нібито їх шанує”.

А як щодо  Моне? Про нього найбільш влучно сказав Сезанн:

“Моне – це око. Але яке око!”

Він малював те, що бачив. І готовий був за недосконалість різати свої картини, купувати ранні полотна і палити їх. На нього у снах падав Руанський собор, коли він не міг зрозуміти, якого він кольору. Він винайняв собі гарсоньєрку, коли не мав грошей навіть на картоплю і ввів в оману всіх робітників вокзалу, сказавши, що відомий художник, аби потяг постояв 30 хвилин після його відправлення на місці.

Запал Моне, спокій Ренуара і їхня бідність привели друзів до життя в одній квартирі/студії. Клод завжди знаходив їм дріб’язкові замовлення на традиційні портрети. Часом вони отримували плату квасолею чи бобами.  Але відсутність нормального харчування не засмучувала митців на шляху до відкриття нового напрямку. Ренуар згадував ці часи так: “За все своє життя  я ще не був такий щасливий, як в той період. Треба сказати, що часом  Моне роздобував запрошення на обід, і ми тоді об’їдалися індичкою з трюфелями, запиваючи її шамбертеном”.

Часто вони разом із друзями вибиралися на пленер: до Онфлера, у ліси Фонтенбло. Зважаючи на це, у майстрів було дуже багато картин, де вони лише виробляли стиль, які були дуже схожі і до нас не дійшли.

З часом Моне та Ренуар роз’їжджаються. У них розпочинаються любовні пригоди та дорослі турботи. Клод у постійних злиднях. Огюст поступово стає відомим. Він малює портрети мадам Шарпантьє та дітей, сім’ї найбільшого французького видавця.

Портрет мадам Шарпентьє та її дітей. П’єр-Огюст Ренуар


Коли з’являється нагода, Ренуар назбирує якомога більше їстівного в батьківському домі і вирушає до свого друга.

«У нього там далеко не кожен день об’їдаються, – говорив він. І додавав: – Але мені все одно подобається до нього ходити, тому що в сенсі живопису Моне – чудова компанія».

This slideshow requires JavaScript.

Так з’являються дуже багато картин Моне та Ренуара зі схожими сюжетами. Огюст часто малює Каміллу та сина Клода. Вони разом вводять нові техніки у свій напрямок. Але як же розрізнити, хто з них автор?

Пропонуємо дві прості закономірності:


  1. Люди.


Моне – король пейзажів. Ренуар – портретів. І навіть тоді, коли Огюст вирішував зобразити природу, він не міг уникнути деталей. У нього на картинах більш чіткі зображення людських фігур, а також собак та інших живих істот.

“Мене відносять до класу художників, які малюють людей і це правильно. Мої пейзажі є не більше, ніж аксесуари. Я постійно намагаюся змішати їх з людьми, яких пишу”.

This slideshow requires JavaScript.

This slideshow requires JavaScript.

  1. Кольори.

Неважливо, чи намагається Моне просто дослідити навколишню природу, чи ввести японську техніку відображення світла на воді Укійо-е, у  його палітрі завжди схожі кольори: світлий жовтий, смарагдовий, червона охра, синій і зелений кобальт тощо. Клод експериментує зі світлом і тінню в той час, як Ренуар – з усім. Його кольорова гамма постійно різна: іноді там усі кольори веселки та їхні відтінки, часом у нього лише два тюбики фарби. Якщо Ви бачите щось незвичне, “незакінчене”, це, радше, Ренуар. Йому все цікаво: вчитися писати, як Моне і Ватто. За своєю теорією поплавка він в житті пройшов через безліч стилів і в імпресіонізмі був приблизно 10 років.

This slideshow requires JavaScript.

This slideshow requires JavaScript.

Моне писав сніг, Руанський собор та водяні лілії, Ренуар – сонячні портрерти, фігуративний живопис та інноваційні двоколірні пейзажі. Моне був оком, Ренуар –- поплавком. І можливо, Клод не дарма казав, що хотів би, аби його поховали в поплавку. Так два генії назавжди залишилися разом. У метафорі. Та картинах. Які ми тепер вміємо розрізнити.

Гуцалюк Дарія

Читайте також:

Моне чи Мане. Для тих, хто має проблеми з орфографією

Аліса Ошеде: вісім дітей, 34243 листи і один художник

Свобода, рівність, братерство на полотні або як протестувати пензлем

Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Маєте запитання? Напишіть нам на pustoproject@gmail.com

  • Telegram
  • Facebook
  • Instagram

© Пусто, 2021