Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Моне чи Мане. Для тих, хто має проблеми з орфографією

Ви впевнені, що звичайна лексична помилка ні до чого важливого не призведе? Справді, яка різниця: “пОгано” чи “пАгано”? А от ми б заперечили! Бо одна літера під полотнами на виставці 1865 року започаткувала спершу мистецький конфлікт, а згодом – щиру та міцну дружбу. І нехай їх плутатимуть усі, кому забажається, нехай знання різниці між ними буде псевднопоказником інтелектуалізму, ці чоловіки назавжди залишили свій слід в історії мистецтва. Розберімося, хто такий М(а/о)не?

1865 рік, Салон. Едуард Мане, сповнений трепету, стояв навпроти своїх картин “Олімпія” та “Ісус і воїни, що терзають його”. Аж раптом до нього підійшли відвідувачі експозиції й почали вихваляти “його” зображення Сени: “Вітаю, месьє! Ваші марини просто неперевершені! Ви справді майстер свого жанру!” Спантеличений Мане вирішив подивитися на сусідні полотна, щоб зрозуміти, з ким його сплутали і виявив, що “неперевершені марини” належать пензлю Клода Моне, прізвище якого відрізнялося лише однією літерою.

Того року, щоб уникнути звинувачень у фаворитизмі, журі вирішило розташувати картини в алфавітному порядку. Саме тому полотна Моне опинилися біля полотен Мане, а відвідувачі, які бачили лише підписи художників, вирішили, що зображення Сени – це одна з робіт Едуарда. Він покидав виставкову залу роззлюченим та розчарованим, бурмочучи під ніс: “Подумати тільки! Мене вітають з успіхом однісінької картини, до того ж тієї, яку я не писав!” Слід сказати, що для Мане, на відміну від його сусіда, цей Салон виявився зовсім не таким успішним, як хотілося б.  “Олімпію” неодноразово розкритикували в статтях, а в газетах навіть кілька разів з’явилися карикатури на “якусь куртизанку з брудними руками і шершавими ногами…” Журналісти писали, що Мане важко переживав появу нового конкурента, бо, як сказав він сам, “передавши йому частину свого ма(г)нетизму, тепер він не проти провести стосовно Моне деМОНЕтизацію!”

І хоч зараз ми не в 1865 році (коли ім’я Клода Моне було ще нікому не відоме, тому його очевидно прийняли за вже знайомого Мане), на схожості зовсім несхожих художників продовжують спекулювати. Відрізнити О та А не так складно. Натомість, пропонуємо Вам розглянути кілька випадків, коли Ви й справді могли б сплутати цих митців.

Мане снідав голим

Мане пише “провокативний” “Сніданок на траві”. Моне бачить це і пише вже менш провокативний “Сніданок на траві”. Спробуйте відрізнити! Насправді, все не так складно, як здається. У кожного з цих художників є індивідуальний стиль, кольорова палітра та визначні риси.

This slideshow requires JavaScript.

Як відрізнити? Ранній Моне багато в чому опирався на принципи класичного мистецтва. У його “Сніданку на траві” вбачаємо вплив барбізонської школи –  ліс, написаний темно-зеленою фарбою з вкрапленням коричневого. А втім, вже тут видно, що у Клода виробляється власний стиль: його полотно фактурне, ми можемо  розрізнити мазок, фігури на фоні не чіткі, вони наче плавно зливаються із лісом. І, звісно ж, світло, яке “оживає” на полотні Клода. Мане – прихильник більш академічного живописного методу. На його “Сніданку” не лише більш чіткі контури людей, предметів та природи, але й сама картина має вигляд реалістичніший. У Мане важливі люди, вони стають сюжетним центром його робіт. У Моне люди – це лише додатковий елемент до зображення світла та тіні.

Мане пише Моне чи Моне пише Мане?

Ми вже казали, що ці двоє були близькими друзями (Клод повсякчас просив у Едуарда гроші, а це, знаєте, найглибший “прояв любові” для О). Імпресіоністи нерідко писали один одного: Берта Морізо на “Відпочинку” Мане чи сім’я Моне на картинах Ренуара – яскравий приклад.

Ось Мане зобразив Моне, який порається в саду та його дружину Камілу з малюком Жаном. У Ренуара, до речі, є схожа картина, але з проблемою Мане/Ренуар ще ніхто не зіштовхувався.

Сім’я Моне в Аржентей. Едуард МАне


Як відрізнити? Якщо ви бачите на картині бородатого чоловіка, з яким сидить прекрасна темноволоса дама і, можливо, милий малюк – це сім’я Моне. Насправді, якщо Ви бачите сім’ю Мане – це, скоріш за все, робота самого Едуарда. Моне, як ми вже казали, рідко цілеспрямовано писав людей.

Моне та його дружина в кораблі. Едуард МАне


Натюрморти

Якби у Клода Моне був профіль в Інстаграмі, ви б точно не побачили там предметних фото. Моне майже не малював натюрморти – лише під час раннього періоду, коли ще шукав власний стиль. Вони, натомість, часто з’являлися під пензлем його “майже тезки”. Мане писав все: від спаржі до свинного окосту.

Натюрморт з грушами. Клод МОне


Як відрізнити? Навіть попри те, що ранні натюрморти Моне зовсім не схожі на імпресіонізм, а за темними кольорами радше нагадують роботи Едуарда, Клод й тут “грається” яскравістю та світлом. У Моне воно падає збоку, змінює вигляд зображення, тоді як в Мане радше пласке та пряме і використане, як доповнення.

This slideshow requires JavaScript.

Не вірте тим, хто каже, що Моне та Мане – схожі художники та дружіть з орфографією. Зрештою, якщо Ви таки не можете відрізнити, хто є хто, гляньте на підпис в куті картини – так точно не помилитеся.

Джерела: 1. Мишель де Декер Клод Моне / Молодая гвардия, 2007 2. Фуко, М. Живопись Мане / М. Фуко. – СПб. :Владимир Даль, 2011

Кулик Тетяна

Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Маєте запитання? Напишіть нам на pustoproject@gmail.com

  • Telegram
  • Facebook
  • Instagram

© Пусто, 2021