Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Лучо Фонтана: concetto spaziale чи vandalismo

Вам може здатись, що він має проблеми із контролем агресії або розумінням мистецтва. Проте, якщо почати ставитись до нього, як до радикального абстракціоніста, все стане на свої місця. Одноліток Гемінґвея, представник втраченого покоління, новатор образотворчого мистецтва і просто італієць — Лучо Фонтана.

А може, розрізати полотно?

У європейській свідомості довгий час побутувала сформульована давніми греками думка: мистецтво ґрунтується на наслідуванні природи. Мета художника — відтворити образи світу, відобразити дійсність через її пізнання. Тому глядач, не зіпсований авангардним і сучасним мистецтвом, був впевнений: у творі має бути впізнавана картина світу або уявлення про нього. У кінці ХIХ століття ця догма почала викликати сумніви.

Модернізм 1910-20-тих років в образотворчому мистецтві ознаменований відмовою від предмета, як основи художнього образу. Модерністи деформували мистецтво з метою показати її внутрішню сутність, а “Чорний квадрат” Малевича став початком повної відмови від предмета: художник відкинув форму і почав будувати мистецтво з нічого.

Фонтана  на початку кар’єри пробував різні техніки і використовував усі доступні матеріали: бронзу, теракоту, фарфор, залізобетон, пластмасу, скло, кераміку, мозаїку. А потім розрізав полотно, ніби роблячи наступний після Малевича крок, заглядаючи в його безпредметний світ. А що там за Чорним квадратом?

Розрізи викликають змішані почуття: здивування і нерозуміння, тривогу, оманливість, небезпеку, а потім, якщо пощастить, розуміння. Полотно немов би спеціально зіпсували щоб воно не було екраном для демонстрації образотворчих форм, навіть абстрактних. Фонтана каже, що світ набагато більше, аніж той фрагмент, який полотно може відобразити на своїй поверхні

А може, написати маніфест?

У 1946 у співпраці зі своїми учнями Фонтана написав «Білий Маніфест». У документі йшлося про необхідність синтезу мистецтв і залучення в творчий процес новітніх матеріалів і технологій. Містилися в ньому і утопічні ідеї, зокрема, мрія про перетворення суспільства засобами мистецтва і науки. Також там було вміщено короткий огляд історії європейського мистецтва, у якому особливе місце відведено бароко. Цю епоху Фонтана вважав витоком сучасного мистецтва за відчуття майстрами простору і часу. Через рік художник опублікував другий документ — «Технічний маніфест спаціалізму» і так поклав початок новому руху.

Спаціалізм (від італ. Spazio — простір) — концепція руху в мистецтві, яка пропонує розглядати живопис і скульптуру одним видом мистецтва, поєднавши в ньому колір, звук, простір, рух і час.

Спаціалісти на чолі з Фонтана прагнули подолати двовимірність образотворчих мистецтв. Вони сповідували відмову від будь-якої художньо-пропагандистської риторики заради прямого діалогу глядача (його уяви) із твором. Порізи на полотнах слугують приманкою, входом у зовсім інший світ, де картинний простір використовується настільки радикально. Уважний глядач помітить за розрізами чорний фон: він спеціально підклеював чорний оксамит до підрамника.

А може, мої картини стануть відомими?

Фонтана створив цілий ряд картин з прорізами. Спершу може здатись, що він повторюється, але це не просто «повтори», а скоріше ритуальний обряд, який Фонтана робить в ім’я спаціалізму.

“Просторові уявлення” — основна серія робіт художника.

Сьогодні Лучо Фонтана відносять до числа найбільш значущих авангардистів післявоєнного періоду і вважають батьком-засновником італійського сучасного мистецтва. Його «Просторові уявлення» є рекордсменами аукціонів. Так, в 2015 році полотно Concetto Spaziale, Attese («Просторове уявлення. Очікування», 1965) було продано на Sotheby’s за 8,4 мільйонів фунтів стерлінгів.

“Я завжди вважав себе першовідкривачем. Дірки, розрізи, отвори— це мої відкриття. По суті, я звільнив мистецтво. Вивів живопис з вузьких рамок картини, дав йому іншу глибину, новий вимір. Тільки дурні думають, що я різав полотно, тому що хотів знищити мистецтво”.

Хоча геніальність новаторів, особливо представників безпредметного мистецтва, часто складно довести, а пересічний поціновувач не завжди має настільки відкриту свідомість, щоб сприйняти “просто порізи” — Лучо Фонтана вдалось запросити нас із собою за рамки полотна. У прямому сенсі. Що відчуваєте ви?

Ангеліна Шевчук

Читайте також:

Нудний художник і мистецька революція: Дієґо Веласкес

Чистий колір Марка Ротко

Як дивитися «Вбивство священного оленя» Йорґоса Лантімоса?

Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Маєте запитання? Напишіть нам на pustoproject@gmail.com

  • Telegram
  • Facebook
  • Instagram

© Пусто, 2021