Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Кіновинагороди: як, кому і для чого

Золоті леви, пальмові гілки, оголені лисі чоловіки із мечами в руках та (несередньовічні) гільдії. Звідки у кінолюдей фетиш на дивні статуетки, чим фестивалі відрізняються від церемоній і чому “Оскар” – найочікуваніша подія лютого? Розбираємося, хто обирає найкращий фільм року та вчимося не плутатися в основних кіновинагородах.

Оскар

Дискутувати про престиж і важливість цієї нагороди можна довго. Впевнено скажемо лише те, що вона найпопулярніша. Позолочені статуетки лицарів із мечами з’явилися у кінці 20-х років у Лос-Анджелесі, в період розквіту американського німого кінематографу. Тоді у Голлівуді існувало п’ять кінокомпаній-мастадонтів, серед яких була Metro-Goldwyn-Mayer (так, ось та з левом на заставці). Її очільник Луїс Барт Майєр зініціював створення Академії кінематографічних мистецтв і наук – об’єднання працівників цієї індустрії задля її захисту, розвитку та просування.

Фото із 31-ої церемонії Оскар


Саме ця Академія із 1929 року нагороджує найкращих із найкращих у кіноіндустрії. Вона складається із 17-и гільдій, кожна з яких обирає переможця року в своїй сфері. Наприклад, відповідальність за те, хто з акторів отримає статуетку, лежить на гільдії акторів. Єдина номінація, у якій голосують всі члени академії – фільм року. Для того, щоб обрати найкраще кіно іноземною мовою чи короткометражку створюють окремі спеціальні гільдії.

Луїс Майєр


Походження назви нагороди “Оскар” неоднозначне: існує три версії і визначити, яка з них більш правдива неможливо. Легендарна американська акторка Бетт Девіс стверджувала, що це вона називала так статуетку через схожість зі своїм чоловіком Хармоном Оскаром Нельсоном, а згодом назва прижилася. Те саме говорила бібліотекарка Марґарет Херріт, мовляв, вона побачила золотого чоловічка і сказала, що він шалено нагадує її дядька Оскара. Це почув журналіст Сінді Сколскі та сприйняв за пестливу назву між  працівниками студії. Втім, сам Сколскі запевняв, що назвати статуетку Оскаром він вирішив, щоб надати їй чогось живого і Марґарет не має до цього стосунку,

Як фільми потрапляють на Оскар?

Не дивуйтеся, якщо вашу улюблену стрічку не подали на Оскар. Можливо, вона просто не відповідала основним критеріям. Для того, щоб фільм розглядали у відборі на номінацію, він має не менше тижня бути в прокаті в округу Лос-Анджелес, тривати довше сорока хвилин (виняток – номінація на найкращу короткометражку) та підпадати під конкретні формати плівки.

Одрі Хепберн зі статуеткою


Голосування кількаетапне. Спершу обирають номінантів, а тоді всім членам академії (а їх наразі біля 8000) видають бюлетені. Коли вибір зроблений, голоси підраховують та визначають переможця. По два примірника конвертів із результатами кладуть у різні портфелі, ховають до невідомих автомобілів та везуть на церемонію секретними маршрутами.

Перше правило Академії – нікому не казати, що ти в Академії

Достовірно невідомо, хто обирає переможців і номінантів, оскільки членство в будь-якій гільдії є таємним. Подати заявку на вступ до Академії не можна, оскільки він відбувається лише за запрошенням. Якщо ви хочете вирішувати, хто буде найкращим актором, то обирайте один із двох шляхів:

  1. отримайте Оскар у цій номінації та без надії сподівайтеся на листа із Академії;

  2. отримайте спонсорство (фактично, рекомендацію) від двох членів своєї гільдії та без надії сподівайтеся на листа із Академії.

Сказати, що лауреати “Оскару” завжди справедливо обрані, не можна. Зрештою, перевага дістається тому, за кого проголосувала більшість людей, а це не завжди правильно – у 2014 році двоє членів Академії зізналися, що голосували за фільм “12 років рабства” через антирасистську тему, навіть не переглянувши його.

BAFTA й César

Не Америкою єдиною. У ХХ столітті кінематографісти Європи також заснували свої Академії. Зараз найвідомішими є Британська й Французька. BAFTA (The British Academy of Film and Television Arts) вручає своїм лауреатам золоту маску, а César – мініатюрну скульптуру Сезара Бальдаччіні, на честь якого й назвали нагороду.

César і BAFTA awards називають “підготовкою до Оскара”, оскільки зазвичай їхні результати передбачають переможців у США. Особливістю цих нагороджень є те, що вони національні. Як і американська, європейські Академії діляться за спеціалізаціями в кіноіндустрії та спрямовані на її розвиток. Система майже така ж, тільки замість гільдій у Французької Академії – колегії,

Велика трійка європейських фестивалів

Фестивалі від нагороджень відрізняються форматом і тривалістю. Церемонія “Оскар” триває один вечір (для першої у 1929-у році взагалі вистачило 15 хвилин), фестиваль ж – це кілька днів із передпоказами та прем’єрами стрічок. Їхня мета – представити нові кінокартини. Традиційно стрічка може взяти участь лише в одному фестивалі. До “великої трійки” європейських кінофестивалів входять Венеційський (“Золотий лев”), Каннський (“Золота пальмова гілка”) та Берлінський (“Золотий ведмідь”). На фестивалях представляють невідомі й авторські фільми. Так, наприклад, на Берлінале 2018 року відбулася світова прем’єра української стрічки “Коли падають дерева”.

Якщо ви ще не заплуталися, хто отримує пальми, маски та гілки, то пропонуємо просто готувати себе, друзів і близьких до нагородження “Оскар 2019”, яке відбудеться у ніч із 24 на 25 лютого. Рецензії на номіновані фільми можете почитати у нашому телеграм каналі. Скажемо по секрету: ми наполегливо тримаємо кулачки за грецького Йорґоса Лантімоса та його “Фаворитку”.

Кулик Тетяна

Читайте також:

Як дивитися «Леон Морен, священик» Жан-П’єра Мельвіля

Як читати «Ловця повітряних зміїв» Халеда Госсейні?

Як дивитися «Межі контролю» Джима Джармуша?

Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Маєте запитання? Напишіть нам на pustoproject@gmail.com

  • Telegram
  • Facebook
  • Instagram

© Пусто, 2021