Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Китайський дисидент: Ай Вейвей

Ай Вейвей – справжній бунтар і суперзірка у світі мистецтва. Він входить до рейтингу найвливовіших людей світу за версією Times. У своїй творчості художник викриває несправедливу політику КНР, тому йому заборонено виїжджати з країни. А ще влада зруйнувала його студію і ув’язнила на декілька років. У такі незвичні для України часи, пропонуємо навчитися в китайського художника  проявляти незгоду з урядом за допомогою реді-мейду.

Під час виставки “Крихкий стан” (2018) в Пінчук Арт Центрі однією з перших робіт, яку бачили відвідувачі, був триптих з кубиків Lego із зображенням чоловіка, який розбиває вазу. Хоча контекст у тому випадку був очевидний, за ним стоїть величезна історія боротьби китайського художника Вейвея із урядом КНР.

Твори Ая політичні.  Митець займає критичну позицію щодо замовчування китайською владою трагедій та історичних подій, які не грають їй на руку. Також він на власному прикладі показує, що громадяни повинні мати свободу слова. Діяльність художника охоплює широке поле в області мистецтва і культури: від кураторської діяльності і керівництва «China Art Archive & Warehouse» до роботи архітектором-консультантом олімпійського стадіону в Пекіні. Ай також активно виставляється по всьому світу.  Його компанія називається «Fake Design», бо відображає стереотип Китаю як країни підробок. А ще через те, що китайською назва звучить, як англійська лайка.

Бунтарство було у митця в крові – батька художника разом із сім’єю відправили у заслання на 17 років через антидержавну поезію. Все дитинство Ай Вейвей спостерігав, як тато чистив сільські громадські туалети. І робив це добре, адже вважав, що все має бути ідеально. Він не давав Ай Вейвею читати заборонені книжки, щоб захистити малого від своєї участі. Хлопчик натомість став художником.

У 1983 році Ай Вейвей поїхав до Нью-Йорка здобувати художню освіту, ходив по виставках, знайомився з концептуалізмом і поп-артом і точно знав, що буде сучасним митцем. Саме тут він створив свої перші реді-мейди.

Ready-made – техніка в різних видах мистецтва, де автор представляє  деякий об’єкт або текст, створений не ним самим і не з художніми цілями, як свій твір.

Серед перших творінь Айвейвея була скрипка з рукояткою від лопати – символ «культурної революції», під час якої інтелектуальну еліту КНР відправили на виправні роботи. Також художник пришив презерватив до пальта, аби звернути увагу на суперактуальну для Америки 80-х проблеми СНІДу.

1993 року Ай Вейвей повернувся в Китай провести час із хворим батьком. У Пекіні мистецького життя тоді не було, тож художник мав необмежене поле для дій. Він відкрив майстерню, створював виставки, видавав підпільні мистецькі книги.

Його рідна країна, з якою художник досі бореться, сформувала візуальну мову митця: лаконічний і легко зчитуваний стиль, який зрозумілий і пересічним відвідувачам галерей, і знавцям мистецтва. Вейвей часто використовує важливі для Китаю стародавні вази, звертається до архітектури та поєднує це із сучасними символами, як логотип ‘Coca Cola’ та середній палець. Ось дві таких роботи:

Падіння вази династії Хань (1995)

Найбільш відома рання робота китайського митця блискуча своїм сенсом і простотою виконання. На фотографіях зображено Ай Вейвея, який розбиває традиційну старовинну урочисту вазу. Артефакт мав не лише значну матеріальну цінність (художник заплатив за нього кілька тисяч доларів США), а й символічну та культурну. Династія Хань формувала вагомий період китайської цивілізації. Тому антиквари обурилися і назвали роботу Ай Вейвея актом осквернення. На це художник відказав: “Генерал Мао говорив нам, що ми зможемо побудувати новий світ, якщо тільки знищимо старий”. Ця робота була своєрідним провокаційним актом стирання культурної пам’яті в комуністичному Китаї. Він, як і влада, яка ретельно контролювала доступ до інформації та історії династій зокрема, заперечив минуле.

Дослідження перспективи площі Тяньаньмень (1995)

Світлина площі Тяньаньмень – це частина серії фотографій,  куди входить Ейфелева вежа, Рейхстаг та Білий дім. Ай не злякався влади та показав середній палець Площі Тяньаньмень. Тут розташовані “Ворота Небесного Миру”, колишній вхід до Забороненого Міста. У 1989 році в цьому місці державні солдати розстріляли мирних демонстрантів. Уряд Бейцзін все ще відмовляється обговорювати цей акт насильства та цензурує всі кадри події.

У 2011 році Ая заарештувала китайська поліція. Середній палець митця – один проти символів державної влади – є центром всього сенсу його робіт, провокаційною позицією художника. За це довелося заплатити свободою. Хоча яка свобода може бути в  такій країні.

Далі буде…

Ангеліна Шевчук

Фернандо Пессоа: чоловік, якого ніколи не було

Василь Симоненко: як кохати вертихвістку

Еротика, Едо й укійо-е: визначити жанр за гравюрою


Ваша підтримка забезпечує створення контенту, існування проєкту і його авторів та авторок

Маєте запитання? Напишіть нам на pustoproject@gmail.com

  • Telegram
  • Facebook
  • Instagram

© Пусто, 2021